Jak zostać zielarzem

W tradycyjnej kulturze Chin i Zachodu, zielarz to osoba zajmująca się ziołolecznictwem oraz leczniczymi właściwościami ziół. Według źródeł pisanych, nauka o ziołach sięga czasów Sumerów – jednej z najstarszych cywilizacji świata, żyjącej ponad 5000 lat temu. Tradycyjne techniki zielarskie są obecne we współczesnym społeczeństwie, na przykład w Chinach (chińskie ziołolecznictwo). Alternatywne metody leczenia wszelkich chorób i dolegliwości zyskują na popularności, odkąd ludzie zaczęli szukać przyjemniejszego i delikatniejszego sposobu na pozbycie się wszystkich bolączek z którymi musimy się borykać. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ziołolecznictwo. Jeśli zdecydujesz się zostać zielarzem, czeka cię wspaniała kariera – taka, która nigdy się nie skończy.

Działania

1. Wyhoduj w sobie zainteresowanie ziołami.
Nie musisz spełniać określonych wymogów zaczynając swoją praktykę zielarską, jednakże podstawowe rozumienie ziół, jak i innych systemów botanicznych zaoowocuje w przyszłości. Jeżeli jesteś jeszcze w liceum, skup się na biologii. Zanim całkowicie zaangażujesz się w zielarstwo, warto również zainteresować się innymi aspektami nauki oraz rozbudzić w sobie zamiłowanie do środowiska.

2. Przejdź odpowiednie szkolenia na zielarza. Kariera w tym zawodzie może być budowana formalnie bądź nieformalnie, biorąc pod uwagę w jaki sposób chcesz praktykować zielarstwo.

Jeżeli zdobywasz uznanie jako ludowy zielarz w ograniczonej bądź nieformalnej grupie klientów (jak na przykład miejscowa grupa), dowiedz się jakie ma standardy i spełnij je. Jeśli marzysz o profesjonalnej ścieżce kariery, gdzie twoje kwalifikacje będą szeroko uznawane, wybór jest ogromny. Wiele wiodących uniwersytetów z całego świata oferuje liczne kursy i dyplomy, a także inne możliwości edukacyjne. Bez względu na co się zdecydujesz, pamiętaj aby wcześniej sprawdzić, czy dany kurs obejmuje również zaświadczenie od renomowanej organizacji mającej na celu zwiększanie poprawy w opiece zdrowotnej.

Zielarstwo możesz również praktykować jako lekarz naturopatyczny, zdając uprzednio serię rygorystycznych egzaminów, a także spełniając akademickie i kliniczne wymagania podobne do tych, które dotyczą doktora medycyny. (Pozostaje też opcja tradycyjnego naturopaty, który nie musi spełniać szczególnych standardów.)

3. Dokładnie wybierz lokalizację

Zostanie w mieście, w którym uczyłeś się na zielarza może być kuszące, jednakże konkurencja będzie prawdopodobnie duża.

4.Rozważ nawiązanie współpracy

Możesz pracować sam, bądź z innymi zielarzami, czy uzdrowicielami. Co prawda, działając samodzielnie uzyskasz większy potecjalny dochów, jednak są też koszty. Rozpoczęcie prywatnej działalności to koszt rzędu 5-10 tysięcy dolarów, a pierwsze zyski mogą pojawić się dopiero po trzech latach. W
przypadku współpracy, otrzymujesz nie tylko wspracie od swoich wspólników, ale także więcej skierowań (jeśli pracujesz w klinice), ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od błędów lekarskich, a koszty są dzielone.

5.Podejmij środki ostrożności
Co jeśli pacjent cię pozwie? Jeżeli masz licencję, rozważ ubezpieczenie od błędu w sztuce, jeżeli nie, wybierz takie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli pracujesz w domu, rozejrzyj się za czymś dodatkowym, jak na przykład ubezpieczenie od wypadku, sprawdź też plan zagospodarowania przestrzennego w twojej okolicy.

6. Poznaj powiązane dziedziny wiedzy wyróżniające profesjonalnego zielarza. Podstawy zielarstwa; pierwsze użycie roślin w celach medycznych w historii antropologicznej. Dowody sprzed 60 000 lat sugerują, że już Neandertalczycy używali roślin o medycznych właściwościach. Obecnie, chińskie ziołolecznictwo wywodzi się jeszcze z czasów dynastii. Specyficzne leki na różne dolegliwości; leczenie ziołami; użycie jedzenia i ziół w zdrowiu i chorobie. Isnieje wiele dziedzin, kategorii i klasyfikacji naukowych, które można zgłębiać i doskonalić. Określone zioła przepisywane przez zielarza, mają postać nalewki, płynnego ekstraktu, kapsułek lub herbaty, mogą także iść w parze ze zmianą nawyków żywieniowych, dodatkową aktywnością fizyczną i innymi formami leczenia, mającymi na celu poprawę zdrowia. Niekiedy ziołami leczymy sie nieświadomie. Przykładowo, łagodnie dodająca nam sił kofeina, spopularyzowana za sprawą napojów typu coca-cola, jest alkaloidem, czyli związkiem pochodzenia roślinnego. Z drugiej strony, różne rodzaje alkaloidów, jak na przykład bieluń, mogą spowodować zaturucie, a nawet śmierć. Pamiętaj, budowanie kariery zielarza wymaga solidnego zaplecza wiedzy na temat biologicznego pochodzenia roślin.

7.Przedstawianie kluczowych zasad ziołolecznictwa obejmujących dietę i energię; nauczanie zasad choroby oraz jej diagnozy pod kątem różnych systemów medycznych, nauczanie przyrządzania ziół, ich składu, jak i właściwości leczniczych. Zielarstwo to nic innego jak zgłębianie zasad stosowania ziół, zarówno na własny użytek, jak i dobra innych. To przygoda na całe życie. Zioła są naturalnym i najczęściej wybieranym sposobem walki z chorobami, ze względu na swoją bezinwazyjność, czego z kolei nie można powiedzieć o lekach aptecznych. Medykamenty, które w sytuacji zagrożenia życia mogłyby nas uratować, stają się bezużyteczne, ponieważ organizm przestaje na nie regować z racji ich stałego odkładania się w wątrobie i innych organach. Użycie i efekty stosowania ziół są bardzo istotne w praktyce medycznej. Kwestią najważniejszą w charakteryzowaniu ziół są oznaczenia. Mogą to być: barwa, struktura korzenia, szczeliny w korze drzew i winorośli, uznawane za szczególnie pomocne w leczeniu układu krwionośnego. Niekiedy juz samo imię określa daną roślinę, przykładowo świetlik (ang. eyebright – rozświetlone/promienne oko). Pryncypia ziół są głównym źródłem ich właściowości duchowych, a także podstawą medycyny.

Wskazówki

Dokładnie sprawdź każdą szkołę/uniwersytet przed zapisaniem się. Popytaj, a nawet udaj się do danej placówki, zwiedź ją i spróbuj jak najdokładniej zapoznać się ze środowiskiem w którym masz zamiar studiować. Najlepszym sposobem zdobycia wszechstronnej wiedzy zielarskiej jest wybranie takiego programu edukacyjnego, który zapewni kompleksowe kształcenie w dziedzinie botaniki. Mowa tu o dostępie do ogrodów z ziołami, szklarni, czy lasów, które dzięki łatwej dostępności pozwoliłby na efektywne i dogłębne zrozumienie naukowych aspektów zielarstwa.