Czym są zioła i jak się je stosuje do zdrowia?

CZYM SĄ ZIOŁA?
Z medycznego punktu widzenia, ziołem jest każda roślina, bądź jej część, wykazująca właściwości lecznicze. Jednakże, według wielu tradycji zielarskich, mianem „leku zielarskiego” można określić również substancje pochodzenia mineralnego i zwierzęcego.

CZYM JEST ZIOŁOLECZNICTWO?
Ziołolecznictwo jest sztuką i umiejętnością używania ziół, mającą na celu promocję zdrowia, przeciwdziałanie, jak i leczenie chorób. Jest pierwotnym odpowiednikiem dzisiejszej medycyny, z historią sięgającą ponad 5000 lat. Tradycyjne sposoby leczenia (głownie ziołolecznictwo) są ciągle wybierane przez 75% populacji swiata, podczas gdy w Ameryce, metody naturalne pozostają przyćmione przez naturalne leki od przeszło stu lat.

CZYM ZIOŁA RÓŻNIĄ SIE OD LEKÓW APTECZNYCH?

Większość leków farmakologicznych to pojedyńcze jednostki chemiczne, wysoce oczyszczone i często syntetyzowane. W 1987 roku, około 85% współczesnych leków było oryginalnie pochodzenia roślinnego. Obecnie, jest to tylko 15%. Z drugiej strony, ziołowe leki produkuje się z żywych bądź suszonych roślin i zawierają one setki, a nawet tysiące wzajemnie powiązanych składników.

CZYM ZIELARSTWO RÓŻNI SIĘ SIĘ OD MEDYCYNY KONWENCJONALNEJ?
Głównym celem zielarza jest indywidualne traktowanie pacjentów, niezależnie od choroby, czy dolegliwości. Co więcej, stymuluje on wrodzoną siłę leczniczą każdego z nich za pomocą ziół, diety i stylu życia. Z kolei lekarze konwencjonalni skupiają się albo na atakowaniu chorób silnymi chemikaliami, które ciężko jest przetrawić organizmowi, albo usuwają dany organ. Pacjenci leczeni zgodnie z medycyną konwencjonalną cierpią na skutek efektów ubocznych, kóre są równie złe, co sama dolegliwość. Ponadto, takie działanie lekceważy też wyjątkową strukturę człowieka. Filozoficzna różnica pomiędzy zielarzem, a doktorem medycyny konwencjonalnej jest znacząca.

 

KIM JEST ZIELARZ?
Zielarze poświęcają swoje życie pracy z leczniczymi roślinami. Są to: miejscowi uzdrowiciele, naukowcy, naturopaci, lekarze medycyny holistycznej, badacze naukowi, pisarze, farmaceuci zajmujący się ziołami, twórcy leków, żniwiarze, hodowcy ziół, a to tylko kilka przykładów.
Mimo znacznego zróżnicowania wśród zielarzy, wszyscy dzielą wspólną miłość i szacunek dla życia, a tym co łączy ich szczególnie, są relacje pomiędzy ziołami i ludźmi. W leczniczym działaniu roślin mogą się specjalizować zielarze, akupunkturzyści, położne, naturopaci, a nawet nasza babcia.

W JAKI SPOSÓB ZIOŁA I ZIOŁOLECZNICTWO MOGĄ MI POMÓC?
Zioła oferują szeroki wachlarz bezpiecznych i skutecznych czynników leczniczych, które z powodzeniem możesz wdrożyć do swoich metod dbania o zdrowie. Można ich używać na trzy sposoby. Jako:
1) przeciwdziałanie chorobom
2)leczenie chorób
3)zwiększanie potencjału zdrowotnego
Zioła stosuje się też wcelu przedwczesnego zwalczania symptomów chorobowych.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, CZY DANE ZIOŁA BĘDĄ SKUTECZNE?
Medycyna to sztuka, nie sama wiedza. Nie można przewiedzieć, która konkretna roślina okaże się najskuteczniejsza we wszystkich przypadkach. Wszystko jest kwestią nauki opartej na eksperymentowaniu i doświadczeniu, można też szukać pomocy u ekspertów z zakresu ziołolecznictwa, którzy przeprowadzili pewne badania kliniczne. Im mniej skomplikowana dolegliwość, tym łatwiej znaleźć lekarstwo. Im trudniejszy przypadek, tym prędzej należy szukać porady eksperta.

PO JAKIM CZASIE ZIOŁA ZADZIAŁAJĄ?
Powodzenie terapii ziołowej jest zależne od różnych czynników, na przykład dawki ziół i sposobu jej podanie, a także tego czy pacjent stosuje się do zaleceń. Musimy też wiedzieć jak długo trwa dana dolegliwość oraz jak poważna jest. Czasami wystarczy zaledwie 60 sekund i łyżeczka gorzkiej żołądkowej, by pozbyć się wzdęć i innych dolegliwości spowodowanych przejedzeniem. Ból głowy zniweluje 20 minutowa kapiel w herbacie romarynowej. Przypływ energii zapewnią środki wzmacniające stosowane przez kilka dni, a uregulowanie długotrwale zaburzonej równowagi ginekologicznej zajmie z kolei parę miesięcy. Cofnięcie stałych schorzeń może wymagać nawet kilku lat.

JAK BEZPIECZNE SĄ ZIOŁA?
To zależy od ziół. Te w formie suplementów diety są w większości bezpieczne. Przy prawidłowym stosowaniu, skutki uboczne nie powinny wystąpić. Przegląd zagranicznej literatury tradycyjnej i naukowej potwierdza nieszkodliwość terapii ziołowych. Zdaniem Norman Farnsworth: „Bazując na opublikowanych raportach, efekty uboczne, bądź reakcje toksyczne spowodowane lekami ziołowymi są rzadkie. W zasadzie, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie substacji potencjalnie wywołujących zatrucie na dużą skalę, zgłoszonych w USA, rośliny są niejbezpieczniejsze.”

GDZIE ZNAJDĘ INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA STOSOWANIA?
Dokładnie czytaj ulotki. Wielu producentów podaje odpowiednie informacje. Jest też wiele powszechnie dostępnych odnośników (spójrz na artykuł uzupełniający). Niezależnie od rodzaju, to czy dane lekarstwo będzie dla ciebie odpowiednie, powinieneś wiedzieć z własnego doświadczenia.

JAK WYGLĄDA ZIOŁOLECZNICTWO OD STRONY PRAWNEJ?
Reklama i marketing związany z produktami, kontrolowane są głównie przez Federalną Komisję Handlu.
Z kolei Agnecja Żywności i Leków sprawuje nadzór nad właściwą produkcją i oznakowaniem ziołowych farmaceutyków, które musi być zgodne z tym co faktycznie zawierają. Co więcej, istnieją też stowarzyszenia handlowe, które wymagają od firm członkowskich stosowania się do określonych kodeksów etycznych, jak i wdrażania własnych programów kontrolnych.